. . .
system inteligentnego domu

Inteligentny dom, to określenie, które słyszy się coraz częściej, zwłaszcza w kontekście projektowania nowego domu czy mieszkania. Rozwój technologiczny w właściwie każdej dziedzinie życia powoduje, że technologia coraz bardziej jest obecna w naszych domach. Urządzenia kuchenne, sprzęty służące rozrywkom – to wszystko to dla nas codzienność. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają nie tylko na sterowanie urządzeniami, ale także na ich synchronizację. Dzisiejszy wpis przybliży trochę pojęcie inteligentnego domu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligentny_budynek), a także pozwoli zrozumieć, dlaczego warto jego rozwiązania zastosować w swoim domu.

inteligentny dom

Inteligentny dom. Co to jest?

Mianem inteligentnego domu nazywamy budynek, który jest wyposażony w system pozwalający na zarządzanie i sterowanie różnymi funkcjami. Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o to, jakie to będą urządzenia. W ramach systemu możemy włączyć urządzenia służące do ogrzewania, system alarmowy, a także otwieranie bramy czy rolet. To nie wszystko.

Dzięki czujnikom ruchu i różnego rodzaju detektorom, które wychwytują obecność ludzi w domu, można dostosowywać temperaturę, gaszenie świateł czy wilgotność powietrza. Integracja z alarmem znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa i pozwala na monitorowanie swojego domu nawet wtedy, kiedy domownicy są na wakacjach.

Bardzo często można spotkać się z nazywaniem mianem smart home już jednego urządzenia, jak np. smartfon z odpowiednią aplikacją, która pozwala kontrolować niektóre funkcje. Nie ma w tym nic złego, jednak pojęcie inteligentnego domu jest o wiele szersze i zakłada stworzenie spójnego systemu zarządzania.

automatyka budynków

Główne zalety inteligentnych budynków

Dlaczego warto zainwestować w taki system? Powodów jest kilka. Oto najważniejsze z nich.

  • Najczęściej wymienianą zaletą jeśli chodzi o inteligentne instalacje, jest oszczędność. To m. in. zasługa kontrolowania zużycia prądu i ogrzewania. Co ważniejsze, nie trzeba podejmować ku temu żadnych działań. System inteligentnego domu będzie wyłączał światło, tam gdzie akurat nikt nie przebywa, zmniejszy także temperaturę.
  • Drugą ważną kwestią jest wzrost bezpieczeństwa, który jest możliwy dzięki instalacji systemu alarmowego, a także czujników dymu i kontroli innych instalacji. Zbieranie niepokojących sygnałów pozwoli na ochronę przed kradzieżą, a także na zminimalizowanie strat powstałych na skutek różnych zdarzeń.
  • Inteligentny dom to także po prostu wygoda. Możliwość zarządzania różnymi urządzeniami za pomocą jednego panelu sterowania. System inteligentnego domu pozwala na ograniczenie czynności, które trzeba wykonywać np. przy wychodzeniu z domu czy wyjeżdżaniu na wakacje.

system sterowania

Ile kosztuje inteligentny dom?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowany system będzie zainstalowany. Im więcej urządzeń chce się zintegrować tym koszt będzie wyższy. Liczba zainstalowanych modułów i indywidualne potrzeby każdej osoby są oczywiście kluczowe. Warto pomyśleć o tego typu instalacjach już przy budowie domu, to daje później większe pole manewru, w razie chęci rozbudowania systemu. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to najbardziej zaawansowane systemy to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. System inteligentnego domu to poważna inwestycja, ale też taka, która pozwala później cieszyć się sporymi oszczędnościami i większym zabezpieczeniem domu czy mieszkania.