. . .
Czym jest komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych?

Obróbka skrawaniem CNC oparta jest niepodważalnie na nowoczesnej technologii, która skupiła na sobie wzrok wielu zakładów produkcyjnych. Wykorzystując wysokiej jakości maszyny numeryczne, sterowane za pomocą komputera, nie tylko przyspiesza się liczne procesy, ale i zachowuje się precyzję oraz wysoką jakość wykonania. Dzięki temu jednorazowo wyprodukować można komponenty o takich samych parametrach, które najczęściej tworzone są zarówno na tokarkach, jak i frezarkach. 

CNC i podstawowe metody

Nie da się zaprzeczyć, że obróbka skrawaniem CNC należy do bardzo zaawansowanych usług, dlatego skierowane względem niej wymagania są bardzo wygórowane. Przy dostępności profesjonalnych maszyn można mówić o metodzie:

  • związanej z frezowaniem, zarówno na 3, jak i 5, 6 osiach,
  • skupionej na toczeniu,
  • opierającej się na obróbce elektroerozyjnej,
  • przecinania plazmowego – w tym przypadku używa się zarówno specjalistycznych laserów, jak i bardziej tradycyjnych strumieni wody. 

Za co doceniane są te metody 

Precyzja, szybkość wykonania, oszczędność materiału oraz dokładność – taka właśnie jest obróbka skrawaniem CNC. Dzięki niej można uzyskać zarówno drobne komponenty, jak i te o większych kształtach.

Tego typu technologia pozwala pracować na różnych materiałach, gdzie nie mogło oczywiście zabraknąć metali, stali, drewna, czy też tworzyw sztucznych. Producenci, zlecając tego typu zamówienia, mają więc większe możliwości, jeżeli chodzi o projektowanie, czy też dobranie względem własnych potrzeb materiałów.