. . .

Na Twojej ścianie pojawiły się pęknięcia? Chciałbyś się ich pozbyć, ale nie wiesz, jaki produkt będzie do tego najlepszy? Mamy dla Ciebie rozwiązanie idealne! W tym artykule dowiesz się, czym uszczelnić rysy i pęknięcia ścian – krok po kroku.

Pęknięcia i rysy na ścianach to problem, z którym boryka się wiele ludzi. Mało kto jednak wie, jak przeprowadzić usuwanie pęknięć na ścianach i przy pomocy jakiego produktu najlepiej to zrobić. W tym artykule wyjaśniamy dokładnie jak usunąć rysy i pęknięcia ze ścian, a także jaki klej montażowy bezbarwny użyć, by problem się ponownie nie pojawił.

Jak usunąć rysy i pęknięcia ścian?

Naprawa rys i pęknięć ścian wcale nie jest tak trudna i kosztowna, jak mogłoby się wydawać. Nie należy jednak ignorować żadnego pęknięcia w ścianie: nawet najmniejszego. Nie chodzi tylko o to, że tego typu uszkodzenia wpływają na wygląd pomieszczenia – jeżeli jest to ściana nośna, to koniecznie należy wezwać fachowców, którzy ocenią przyczynę powstawania ubytków i czy zagrażają one konstrukcji. Jeżeli jednak jest to problem wyłącznie estetyczny i dotyczy zwykłej ściany, to można skupić się na jego eliminacji.

Jak zlikwidować pęknięcia na ścianie? Na pewno nie wystarczy ich tylko zamalować. Tego typu działania nie pozbędą się sedna problemu – za jakiś czas ściana ponownie będzie straszyć domowników czarnym pęknięciem. Ponadto tego typu ubytki powstają w najsłabszych miejscach konstrukcji, dlatego samo zamalowanie ich nic nie da, ponieważ siły, które powodują powstawanie pęknięć, wciąż będą na ścianę oddziaływać. Naprawa rys i pęknięć ścian powinna być więc przemyślanym działaniem i powinno się do niej odpowiednio przygotować. Warto także wybrać coś więcej niż zwykły klej montażowy bezbarwny.

Krok 1: Masa naprawcza

Zanim przystąpisz do nakładania uszczelniacza, pozbądź się fragmentów tynku wokół ubytku. Powinieneś wąskie szczeliny poszerzyć do szerokości kilku milimetrów, by spoina tworzyła literę V. Następnie dokładnie oczyść powstałą dziurę – do tego najlepiej użyć miotełki lub pędzla. Nie używaj odkurzacza, bo możesz podrapać pozostałą część ściany!

Gdy już przygotowałeś podłoże, to pora na masę uszczelniającą. Rekomendujemy do tego uniwersalny hybrydowy klej uszczelniający. Ma maksymalną przyczepność do większości podłoży budowlanych: zarówno gładkich, jak i porowatych, a także suchych oraz wilgotnych. Można go używać do powierzchni poziomych oraz pionowych. Po utwardzeniu może być malowany. Jest także neutralny chemicznie, a także nie tworzy szkodliwych naprężeń, które mogą negatywnie wpływać na konstrukcje.

Krok 2: Gładź szpachlowa

Szpachlowania nie da się uniknąć. Gdy uszczelniacz się utwardzi i wyschnie, należy położyć na niego gładź szpachlową lub charakteryzujący się zerowym skurczem akryl szpachlowy, którym szybko wypełnimy ubytki. Wystarczy jedna warstwa, którą możemy pomalować już po 20 minutach.

Krok 3: Malowanie

To już ostatni etap usuwania pęknięć na ścianach. Na samym końcu należy poczekać aż gładź wyschnie, dotrzeć ją, a następnie tak przygotowaną warstwę można pomalować. Rekomendujemy od razu pomalowanie całej ściany, chyba że rysa jest niewielka. Istnieje jednak zawsze ryzyko, że świeża warstwa będzie się odznaczać na tle starej farby.

Jak wykorzystać uniwersalny klej uszczelniający?

Usuwanie pęknięć na ścianach to nie wszystko, do czego można wykorzystać klej hybrydowy. Może on być też wykorzystany do uszczelnienia zarówno płytkich rys, jak i głębszych pęknięć. Wypełniać można nim zarówno szczeliny w betonie, ceramice budowlane, tynkach i gipsach, jak i w drewnie oraz kamieniu. Jest elastyczny, uniwersalny i szybkoschnący, dlatego doskonale nadaje się do szybkich napraw zarówno w mieszkaniach, jak i na budowach.

Oprócz tego klej hybrydowy nadaje się do uszczelniania urządzeń sanitarnych, jak umywalki, wanny, kabiny prysznicowe czy nawet blaty kuchenne. Dodatkowo nadaje się do klejenia i uszczelniania gablot, kasetonów reklamowych, witryn oraz mebli.

Pęknięcia w ścianie? Pozbądź się ich w jeden wieczór!

Naprawa rys i pęknięć ścian może przyprawiać o zawrót głowy. Dłubanie, szpachlowanie, gipsowanie, malowanie… Z reguły tak właśnie przedstawia się wizja usuwania rys. To dlatego tak wiele osób decyduje się po prostu zamalować rysy – to jednak nie rozwiązuje problemu. Mamy nadzieję, że wiesz już jak zlikwidować pęknięcia na ścianie i że podstawą przy usuwaniu rys ze ścian jest przeciwdziałanie siłom, działającym na ścianę – od wewnątrz. To one odpowiadają za powstawanie pęknięć – właśnie dlatego należy je uszczelnić specjalnym uszczelniaczem, by stworzyć pomiędzy kawałkami ściany przestrzeń, która jest na nie odporna.

Z hybrydowym klejem uszczelniającym wystarczy, że usuniesz tynk i wyczyścisz powstałe miejsce pędzelkiem, a następnie wprowadzisz uszczelniacz do spoiny, a po jego utwardzeniu położysz na to miejsce gładź szpachlową. Potem wystarczy ją wygładzić i zamalować. Tak, to takie proste!