. . .
Jak urządzić małą łazienkę? Porady

Mała łazienka to zmora większości polskich mieszkań. Zwłaszcza te w blokach z wielkiej płyty wymagają sporych nakładów pracy, żeby w ogóle móc jakoś w nich funkcjonować. Na szczęście jest kilka sposobów i zasad, dzięki którym łazienka nie tylko będzie spełniała swoje wszystkie funkcje, ale do tego będzie wydawała się większa.

Wanna czy prysznic?

W małych łazienkach lepiej sprawdzi się prysznic. Zajmuje mniej miejsca i będzie o wiele bardziej praktyczny. W miarę możliwości, warto postawić na prysznic bez brodzika i odpływ liniowy. Dzięki temu, nie będziemy niepotrzebnie dzielić podłogi i powierzchnia będzie wydawała się większa. To także brak ograniczeń związanych z dostępnymi wielkościami brodzików. Takie prysznice stają się coraz bardziej popularne nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że czyszczenie płytek jest o wiele łatwiejsze niż męczenie się z szorowaniem klasycznego brodzika. Jeśli chodzi o samą kabinę, najlepiej będzie zamontować szklane ścianki i drzwi, które również przyczynią się do optycznego powiększenia pomieszczenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy budowie takiego prysznica?

  • Odpływ liniowy – różne typy i wzory
  • Lekki spadek podłogi (ok. 2%), aby woda lepiej spływała
  • Bateria podtynkowa – pozwoli na oszczędzenie miejsca

umywalka

Przechowywanie w łazience i dobór sprzętów

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór umywalki z szafką. Jeśli chodzi o małe łazienki umywalki stojące na postumencie są zupełnie niepraktyczne i tylko zabierają miejsce. Dodatkowo, warto wybrać model wiszący. Dzięki temu zyskamy trochę miejsca pod szafką, a sprzątanie będzie łatwiejsze.

W małej łazience dobrze jest ograniczyć liczbę przedmiotów, które stoją na wierzchu. Jeśli niezbędna jest półka, niech znajdą się na niej tylko niezbędne rzeczy. Zazwyczaj wystawy kosmetyków czy przyborów pielęgnacyjnych stwarzają pozory bałaganu i łazienka sprawia wrażenie zagraconej. Ponadto, warto pomyśleć o zakupie przybornika na szczoteczki do zębów, dozownika na mydło. W małej łazience najważniejsza jest dobra organizacja przestrzeni.

Wbrew pozorom do małej łazienki dobrze jest wybrać duże sprzęty. To również jeden z trików, który pozwoli na jej optyczne zwiększenie. Dlatego nie warto się obawiać takiego rozwiązania, kluczowe jest dobre wymierzenie i rozplanowanie. Przy wybieraniu pralki warto rozważyć model ładowany od góry. Dzięki temu nie będzie potrzebne dodatkowe miejsce do otwierania jej drzwi. Jeśli chodzi o sedes, tutaj również warto wybrać model wiszący i do tego spłuczkę podtynkową.

płytki ceramiczne

Kolorystyka i dobór płytek

W małej łazience najlepiej będzie położyć duże płytki. Zarówno na podłogę, jak i na ściany. Do tego starać dopasować się je w taki sposób, aby przejście z jednych na drugie było płynne. Dzięki temu unikniemy asymetrii, wnętrze będzie wydawało się bardziej spójne i większe. Warto także zadbać o to, aby płytki ścienne i te na podłodze nie były tego samego rodzaju, w ten sposób uniknie się efektu pudełka.

W małej łazience powinno unikać się ciemnych barw, ponieważ będą one przytłaczały pomieszczenie. Lepiej postawić na jasną kolorystykę, nie łącząc przy tym więcej niż dwóch kolorów. Jeśli chodzi o wzory, to podobnie jak z ubraniami, najlepszym rozwiązaniem będą pionowe pasy, które sprawią, że łazienka jest wyższa. W takich pomieszczeniach lepiej unikać krzykliwych i pstrokatych wzorów, ale warto wybrać błyszczące płytki.

Lustro i oświetlenie

Lustro powiększy każde pomieszczenie, dlatego w małej łazience (w miarę możliwości) powinno znaleźć się szerokie lustro. Jeśli chodzi o oświetlenie, warto się postarać, aby łazienka była bardzo jasna. Dlatego, oprócz górnego światła, najlepiej będzie zainstalować światło punktowe nad umywalką. Jest to miejsce, z którego korzysta się najczęściej, dlatego dobre oświetlenie tej przestrzeni i lustra będzie miało ogromny wpływ na komfort użytkowania.

Dobranie odpowiedniej barwy w łazience również jest bardzo ważne. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się chłodniejsze barwy, które zapewnią większy kontrast. To z kolei przyczyni się do lepszej ostrości widzenia, która jest niezbędna przy takich czynnościach jak chociażby golenie.