. . .
pokrycia dachowe

Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych inwestycji podczas budowy domu. Przy budowie nowego domu wszystko może zostać dopasowane do naszych upodobań i potrzeb. Sprawa nieco się komplikuje przy remoncie starego dachu. Na co zwracać uwagę? Jakie są główne różnice między dachówkami i które najlepiej się sprawdzają? Wszystko w dzisiejszym wpisie. 

Dachówka ceramiczna

To jeden z najstarszych typów pokrycia dachowego. Dachówkę ceramiczną charakteryzuje bardzo długa żywotność i trwałość. Jednocześnie, jest to jedno z droższych rozwiązań. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest duża odporność na zniszczenia. Dodatkowo, bardzo ważną zaletą jest fakt, że taka dachówka się nie pali i jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne. Dostępność wielu wzorów i kolorów powoduje, że pasują do bardzo wielu projektów domów.

Jednym z podrodzajów dachówki ceramicznej jest dachówka angobowana, którą przed wypalaniem pokrywa się glinką. Dzięki temu są one znacznie trwalsze.

Innym typem jest dachówka glazurowana, którą pokrywa się szkliwem i dwukrotnie wypala. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie różnych kolorów i do tego dachówki uzyskują połysk. Dzięki temu ich czyszczenie jest łatwiejsze, bo kurz i pył trudniej do nich przywierają.

dachowka ceramiczna

Dachówka bitumiczna

Ten rodzaj dachówki, w przeciwieństwie do ceramicznych, jest bardzo lekki. Produkuje się go z papy. Dzięki swojej elastyczności, można kłaść ją na różnego rodzaju dachach. Mimo, że wygląda mniej solidnie od typu opisywanego akapit wyżej, jest to materiał wytrzymały, który do tego jest tańszy, posiada estetyczny wygląd i jest bardzo prosty w montażu.

Ten rodzaj dachówki dobrze się sprawdzi w przypadku dachów o osłabionej konstrukcji, przy których trzeba zmniejszyć ciężar pokrycia. Innym atutem dachówki bitumicznej jest fakt, że jest bardzo cicha. W razie intensywnych opadów deszczu, stanowi doskonałą izolację od hałasu.

Dachówka cementowa

Inaczej nazywana jest betonową. Pozornie niczym nie różni się od dachówki ceramicznej. Jednak wszystko tkwi w materiale, z którego są wykonane. Dachówka ceramiczna to mieszanka różnych rodzajów glin, a cementowa, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z cementu. Są one trochę mniej trwałe niż ceramiczne, ale wciąż mówimy o wytrzymałości rzędu kilkudziesięciu lat.

Ten rodzaj dachówki jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne, pokrywa się je specjalną powłoką, która stanowi warstwę ochronną. Chociaż należą one raczej do cięższych materiałów, na pewno są lżejsze niż dachówki ceramiczne.

blachodachówka

Blachodachówka

Ten rodzaj pokrycia dachowego świetnie będzie się sprawdzał przy remontach starych dachów, których konstrukcja jest osłabiona i nie powinna przyjmować na siebie ciężkich elementów. Jedną z wad blachodachówki jest fakt, że szybko się nagrzewa, w związku z czym w letnich miesiącach można odczuwać znaczny wzrost temperatury.

Niewątpliwie zaletą blachodachówki będzie jej cena. Zarówno kupno materiału, jak i położenie dachu są znacznie tańsze niż np. w przypadku dachówki ceramicznej. Podobnie jak dachówka bitumiczna, jest pokryciem lekkim. Ponadto, jest odporna na przyjmowanie wilgoci.