Membrany dachowe są powszechnie stosowane jako skuteczne zabezpieczenie dachu. Pozwalają na odprowadzanie wilgoci z warstw izolacji, a jednocześnie chronią ją przed zamakaniem na skutek działania opadów atmosferycznych. Membrany dachowe są szczególnie potrzebne, kiedy w domu występuję poddasze.
Skąd się wziął sukces membran?
Membrany dachowe z powodzeniem zastąpiły na naszych dachach papy. Ich niewątpliwą zaletą jest zdolność do nieprzepuszczania wody, a także śniegu i kurzu. Ograniczają one też możliwość przewiewanie wiatru. Sukces membran wynika z faktu, że zmieniła się logika wykorzystywania poddaszy. O ile kiedyś pełniły one funkcje magazynów i strychu, to współcześnie coraz częściej wykorzystuje się je, jako przestrzeń do zamieszkania. Aby jednak poddasze nadawało się do zamieszkania, musi być niewrażliwe na temperatury panujące na zewnątrz. To spowodowało, że pojawiła się potrzeba zastosowania termoizolacji. Nie tylko chroni ona nas przed mrozem, ale też ma właściwości tłumienia dźwięków. Niestety nawet nieznacznie zawilgocona wełna, traci spory procent swoich własności termoizolacyjnych. Mokra termoizolacja to także wilgotna więźba dachowa, płyty poszycia poddasza oraz straty cennej energii cieplnej. Stąd coraz częstsze wykorzystywanie membran dachowych.
Rozwiązanie idealne
Membrany nie pozwalają dotrzeć wilgoci do termoizolacji, a także dzięki nim unikamy konieczności zastosowania deskowania, które wcześniej było niezbędne, aby położyć papę. To oznacza, że znacząco redukujemy koszty, które musielibyśmy ponieść przy nakładaniu papy. Nie musimy też wykonywać szczeliny wentylacyjnej na wełnę mineralną. To kolejna oszczędność środków i pieniędzy. Wszystko to pozwala nam zrezygnować z transportu i co najważniejsze składowania desek, papy. Nie musimy też dbać o prawidłowe wykonanie szczeliny wentylacyjnej.