. . .
Węgiel kamienny: popularny materiał opałowy

Większość gospodarstw domowych w Polsce ogrzewana jest za pomocą pieców, które do pracy potrzebują węgla. Sprzedaż węgla cieszy się w związku z tym ogromną popularnością. Chętnie wybierany jest między innymi węgiel syberyjski, który ceniony jest za posiadane właściwości. Poznajmy węgiel kamienny nieco bliżej.

Wartość energetyczna węgla

Kidy mówimy o węglu kamiennym, koniecznie trzeba wspomnieć o wartości energetycznej węgla kamiennego. Jest to nic innego, jak wartość opałowa, jaką ma węgiel. Uzależniona jest ona od jakości złoża, z którego pochodzi węgiel. Obecnie oferowany w Polsce węgiel syberyjski charakteryzuje się naprawdę dobrą wartością energetyczną, co oznacza, że można po niego sięgać bez obaw. Wpływ na wartość energetyczną węgla ma również wielkość ziaren. Sprzedaż węgla opiera się na klasach, gatunkach, typach oraz sortymentach.

Klasa węgla, czyli co?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka jest nie tylko wartość opałowa węgla, ale również zawartość w nim popiołu, koniecznie trzeba zapoznać się z klasą węgla. Opisuje się ją, używając do tego dwóch cyfr. Znaczenie ma zwłaszcza ta pierwsza. Generalnie zasada jest prosta: im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej. Taki węgiel dostarczy bowiem naprawdę dużo ciepła, a przecież właśnie o to chodzi każdemu, kto zdecydował się na ogrzewanie domu węglem.

Cena węgla jest bardzo różna. Na szczęście dzisiaj sprzedaż węgla to coraz częściej korzystne ceny, które sprawiają, że naprawdę dobry węgiel syberyjski można kupić za przystępne pieniądze.